Ippon karate klub shotokan - Karate v Berouně a v Rakovníku už od roku 1991

Průběh zkušebního tréninku

Průběh zkušebního tréninku karate začátečníků probíhá následovně: S rodiči dětí provedeme prezenci a ujasníme si, jaká je věková skladba přítomných dětí, která bude hrát roli v dalších trénincích po definitivním rozdělení do jednotlivých skupin. Snažíme se přitom o vytvoření skupin věkově co nejlépe vyvážených.

Organizace cvičení

Děti se převlečou do cvičebního, tedy do tepláků a triček, nastoupí do řady na zahájení tréninku - a můžeme začít. Cvičí se naboso.

Samotné cvičení dětí probíhá bez přítomnosti rodičů. Tím ověříme, zda jsou všechny děti schopny cvičit bez nutné přítomnosti některého z rodičů. Pravidelné tréninky karate probíhají rovněž bez přítomnosti rodičů na tréninku.

Ukázkové hodiny

Rodiče mají možnost sledovat pokrok svých dětí v rámci takzvaných „ukázkových hodin“. Ukázková hodina se koná jednou za tři měsíce na předem určeném tréninku. Rodiče se při ní mohou účastnit celého tréninku.

První lekce karate

Začíná první lekce karate – děti jsou plné očekávání a těší se na první kopy a údery, ale první technika v karate není ani jedna z nich. První technikou, kterou se naučíme, je pozdrav (úklon – rei), který provede každý cvičenec karate hned při vstupu do tělocvičny.

Dále si ukážeme, jak lekce karate začínají – úvodní ceremoniál – úklon a soustředění v kleku, což je vlastně pozdrav karatistů. Již při nácviku úvodního ceremoniálu se děti seznámí s několika základními postoji, které ceremoniál využívá. Následuje krátká rozcvička, rozběhání s vysvětlením a ukázkou základních posilovacích cviků, jako jsou dřepy, kliky, sklapovačky… Děti si vše zkusí. Následují protahovací cvičení – strečink zaměřený na uvolnění, protažení celého těla.

Poté se budeme učit obrannou techniku karate – blok. To, že se děti učí nejprve techniku bloku a nikoliv úderu nebo kopu, vyjadřuje, že karate má sloužit na obranu. Dětem tuto problematiku vysvětlíme.

Malé děti neudrží pozornost na cvičení techniky karate dlouho a proto následuje malé rozptýlení ve formě např. silové soutěže ve dvojicích.

Další techniky, které se děti budou učit, je úder a kop, a po jejich nácviku je formou hry ve dvojicích nacvičována rychlost a obratnost.

Mezi jednotlivými bloky cvičení děti zkoušejí již naučené posilovací cviky, např. několik kliků a sklapovaček.

U dalšího cvičení se děti zkusí bránit naučeným blokem, kdy trenéři naznačují úder a děti ho blokují.

Ještě zbývá si vyzkoušet naučený blok, úder a kop na boxovacím pytli nebo vyrážečce a už se trénink blíží ke konci, kde vždy následuje hra – např. vybíjená nebo baba v různých formách.

U závěrečného ceremoniálu si ještě vše, co jsme se na dnešním tréninku naučili, připomeneme a slovně zopakujeme.

Na konci tréninku děti obdrží lísteček s termínem zápisu na karate.

Oblečení na trénink

Začátečníci cvičí karate v teplácích a tričkách bez obuvi. Oblečení na karate – karate-gi (lidově „kimono“) budou potřebovat až k prvním zkouškám na bílý pásek, což je zpravidla po jednom roce trénování.