Ippon karate klub shotokan - Karate v Berouně a v Rakovníku už od roku 1991

Často kladené otázky (FAQ)

Jak se přihlásit?

Pravidelně v polovině září pořádáme nábory nových členů. Pokud nám dáte svou e-mailovou adresu, můžeme Vám poslat upozornění na termín náboru e-mailem. Zájemci, kteří nestihli nábory v zářijovém termínu, se mohou podrobně informovat o možnostech dodatečného přihlášení a zahájení trénování karate telefonicky (viz kontakty).

Za jak dlouho získám černý pásek?

V našem klubu trvá dosažení mistrovského stupně 1. DAN (černý pás) zpravidla asi 9 až 10 let. Na cestě k němu absolvují cvičenci celkem 9 zkoušek. Získání technického stupně 1. DAN v našem klubu je registrováno u Českého svazu karate. Černý pásek lze pochopitelně získat i v řádu minut – zajdete do obchodu a koupíte si ho. Takový ale budete moci použít jenom v soukromí domova k pyžamu.

Přijímáte i nováčky mladší, než je uvedeno na stránce o náboru?

Pro skupiny od 5 let platí, že pokud bude mít zájemce o cvičení páté narozeniny třeba až v prosinci, může nastoupit na nábor v září před už dosaženém daného věku. Na zkušebním tréninku trenéři na základě praktického cvičení posoudí jeho schopnost začít s tréninkem a po ukončení zkušení hodiny se domluví s rodiči, zda dítě může rovnou nastoupit, a nebo se dohodnou na dalším postupu ohledně pozdějšího přihlášení.

Přijímáte i nováčky starší, než je uvedeno na stránce o náboru?

Starším zájemců zpravidla navrhneme možnost zapojení do mírně pokročilé skupiny, podle jejich věku. Zájemce o cvičení absolvuje zkušební trénink v dané skupině, kde mu jednak vysvětlíme, jakým způsobem se bude učit, a jednak si vyzkouší, jestli mu takovýto způsob bude vyhovovat. Na tréninku pro děti je vždy přítomen asistent trenéra připravený pomoci s technikami karate, část všeobecného rozvoje (posilování, strečink…) musí zájemce postupně odkoukat.

Nevychovává karate rváče?

Ne. Karate učí etice ohledně nezneužívání karate. Cvičení karate je dlouhodobý proces a pro rváče, kteří by chtěli karate zneužívat k napadání ostatních, je tato cesta příliš neefektivní – rváči chtějí umět někomu ublížit hned.

Kdy budu umět ubránit se třem ozbrojeným útočníkům?

Trénink žádného bojového umění na jakékoli úrovni nezaručuje stoprocentní úspěšnost v sebeobraně. Pokud Vám to bude někdo slibovat, dávejte si na něj pozor. Trénink bojového umění ale rozhodně zvyšuje šance, že se člověk ubrání. Každým tréninkem se totiž rozvíjejí schopnosti potřebné pro úspěšnou a účinnou sebeobranu.

K čemu karate? Není nejlepší utéct?

Ano, v mnoha případech může být útěk nejlepším způsobem obrany. Ne vždy ale existuje možnost utéct… Mohou nastat situace, kdy jediný, kdo Vám může při napadení pomoci, budete jenom vy sami.